Blog
Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi

31.12.2015

Skuteczne postanowienia noworoczne

W ten ostatni dzień roku część z nas podejmuje nowe postanowienia noworoczne. Nowy Rok ma tę szczególną zaletę, że pozwala symbolicznie oddzielać przeszłość od przyszłości. Z jednej strony odcinamy się od starego, uzmysłowiając sobie jakie dziedziny życia nie były w naszym wykonaniu najlepsze, z drugiej planujemy zmiany, które będą dla nas korzystne. Niestety, statystycznie tylko 8% postanowień zostaje trwale wdrożonych w życie. Dzieje się tak dlatego, że często nasze postanowienia są zbyt ogóle (schudnę, zacznę oszczędzać) lub ich wdrożenie jest bardzo radykalne a my nie mamy odpowiedniego planu na ich skuteczną realizację (przestanę palić).

Badania pokazują, że postanowienia dotyczące poprawy swojej sytuacji finansowej stanowią aż 34% wszystkich postanowień noworocznych i plasują się na 3 miejscu wśród tych najczęstszych (po rzuceniu palenia i skutecznym odchudzaniu).

Jeżeli zastanawiasz się na swoim postanowieniem, chciałbym Cię namówić do rozpoczęcia regularnego oszczędzania oraz przygotowania się na wydatki, które czekają w Nowym Roku. tak, abyś nie musiał się na ten cel zadłużać. Może się zdziwisz, ale tylko 44% Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności, więc zachęcam Cię do dołączenia do tego elitarnego grona.

Namawiam do wdrożenia obu propozycji, ale zastosowanie choćby jednej będzie ogromnym sukcesem i sprawi, że będziesz w grupie 8%, którzy skutecznie wdrożyli swoje postanowienia noworoczne. Poniżej przedstawiam, jak w kilku kolejnych krokach to osiągnąć.

1. Oszczędzanie

a) wejdź na stronę swojego banku, gdzie masz rachunek ROR i zaloguj się do systemu,

b) jeżeli jeszcze nie masz, otwórz konto oszczędnościowe (w większości banków jest to kilka kliknięć myszą),

c) otwórz zakładkę "Zlecenia stałe" i utwórz nowe zlecenie,

d) wybierz dowolną kwotę (proponuje co najmniej 50 zł, żeby efekt był widoczny) i przekieruj ją z rachunku ROR na konto oszczędnościowe. Ustaw zlecenie jako comiesięczne, a jako datę wybierz następny dzień po wpływie wynagrodzenia/stałego zasilenia,

e) wyloguj się z systemu i ...zapomnij, że coś takiego ustawiłeś ;)

f) za kilka miesięcy będziesz przyjemnie zaskoczony widząc jak małe kwoty składają się na znacznie większą.

 

2. Przygotowanie się na wydatki nieregularne.

a) zastanów się, jakie wydatki czekają Cię w całym Nowym Roku. (uwzględnij składki ubezpieczeń samochodu i mieszkania, wyjazd wakacyjny, droższe prezenty świąteczne, może czeka Cię wesele lub komunia czy też odświeżenie mieszkania),

b) określ wysokość każdego wydatku i moment, kiedy będziesz musiał go ponieść,

c) policz, ile musisz miesięcznie odkładać na ten cel, żeby zgromadzić wymaganą kwotę,

d) ustaw miesięczne stałe zlecenie z obliczoną kwotą z rachunku ROR na konto oszczędnościowe,

e) jeżeli zaplanowany wydatek trzeba będzie pokryć, nie zburzy to twojego budżetu w danym miesiącu. Wtedy realnie poczujesz, jak przyjemnym uczuciem jest mieć wydatki pod kontrolą.

 

Skuteczność postanowień noworocznych to przede wszystkim umiejętność wyrobienia nawyku, który kształtuje się poprzez regularne powtarzanie danej czynności w określonych warunkach/sytuacjach. To, co zaproponowałem to pewnego rodzaju automatyzacja, która ma za zadanie taki nawyk wyrobić. Pokaże Ci również że jeżeli z rachunku "zniknie" trochę pieniędzy to wiedząc, że masz ich mniej zaprogramujesz się, że powinieneś w miesiącu wydać trochę mniej. Przypomnij sobie jakąś ostatnią podwyżkę cen, na którą narzekałeś. Trwało to chwilę, trudny był pierwszy miesiąc. Później przyzwyczaiłeś się i przystosowałeś się do tej zmiany. Tak samo będzie z postanowieniem noworocznym, trzeba tylko zrobić ten pierwszy krok...

 

Top