Blog
Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi

16.01.2018

[Cykl] Finansowe lifehacki. [2] Fundusz Bezpieczeństwa

Czym jest

Fundusz bezpieczeństwa to nic innego jak nasze podstawowe oszczędności, które gromadzimy z myślą o nieprzewidzianych wydatkach. Jego rolą jest zabezpieczenie nas na sytuacje ważne, które zdarzają się niespodziewane. Przykładem takich okoliczności jest utrata pracy, awaria samochodu czy choroba wymagająca dodatkowych środków na leczenie bądź rehabilitację.

Co daje

Posiadanie takiego funduszu jest o tyle istotne, że daje nam większy komfort życia bez poczucia, że jesteśmy na krawędzi, kiedy nagły wydatek zmusza do pożyczenia pieniędzy wśród rodziny, znajomych a jeszcze gorzej jeśli powoduje konieczność wizyty w instytucjach finansowych.

Zgromadzone środki pozwalają odważnej podejmować decyzje finansowe i robić to w sposób mądrzejszy bo bez nieuzasadnionego pośpiechu. Wyobraźmy sobie sytuację, że tracimy pracę - jeżeli posiadamy zgromadzony fundusz bezpieczeństwa mamy możliwość spokojniejszego poszukania nowej pracy bez konieczności decydowania się na "pierwszą-lepszą" ofertę tylko dlatego, że brakuje nam pieniędzy.

Fundusz bezpieczeństwa to taki nasz parasol, który umożliwia odważniejsze oddalenie się od domu bez ciągłego patrzenia na niebo i drżenia o to czy zmokniemy.

W jakiej kwocie i kiedy korzystać

Właściwą kwotą na fundusz bezpieczeństwa jest równowartość naszych 6 miesięcznych wydatków. Taka suma pieniędzy powinna nas zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Oczywiście trudno w krótkim czasie zgromadzić takie środki, dlatego należy zacząć od kolejnych kroków ? postawić sobie za cel zaoszczędzenie 2 000zł, następnie równowartości 3 miesięcznych wydatków i uzupełniać fundusz aż do osiągnięcia właściwego poziomu.

Pamiętajmy, że te środki są zgromadzone na sytuacje niespodziewane i ważne, a więc nie powinniśmy z nich korzystać w związku z komunią chrześniaka, remontem kuchni czy zmianą samochodu.

Gdzie przechowywać pieniądze

W myśl zasady "czego oko nie widzi..." nie powinniśmy ich trzymać razem z innymi środkami, gdyż wtedy mamy pokusę, żeby z nich korzystać. Część z nich (ok. 2 000zł) powinniśmy przechowywać na wydzielonym na ten cel koncie oszczędnościowym, do którego, w razie potrzeby będziemy mieli do nich szybki dostęp. Pozostałą kwotę możemy zdeponować również na koncie oszczędnościowym lub na lokacie terminowej biorąc jednak pod uwagę, że jej zerwanie przed terminem może pozbawić nas odsetek.

Podsumowanie

Fundusz bezpieczeństwa przypomina trochę pasy bezpieczeństwa w samochodzie - na początku wydaje się nam, że przeszkadzają i krępują ruchy, jednak kiedy ulegamy wypadkowi i doświadczamy jak bardzo nas chronią przed urazami, doceniamy ich rolę i nie wyobrażamy sobie, że wsiadając do auta możemy ich nie zapiąć.

Top