Blog
Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi

09.01.2019

7 powodów dlaczego zarządzanie własnymi finansami jest podobne do gry w badmintona czyli czego uczy sport i jak to wykorzystać w finansach

Zarządzanie własnym pieniędzmi to ciężki "kawałek chleba". Począwszy od ich zarobienia po wydanie, choć ten ostatni element akurat wydaje się najmniej skomplikowany. Czy cały ten proces można porównać z uprawianiem sportu? Otóż, wg mnie tak.

Nie jest tajemnicą, że sport wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również na aspekty psychiczne i naszą samoocenę, koncentrację czy motywację. Uprawianie sportu hartuje nie tylko ciało, ale także umysł pracując nad naszymi nawykami i pokazując, że mimo trudności jesteśmy w stanie osiągnąć zakładany cel. Żeby to zestawić z finansami i pokazać na przykładzie posłużę się badmintonem. Dlaczego badminton? Przykład piłki nożnej byłby nudny bo to taka mało popularna dyscyplina ;) Każdy ma jakieś swoje ulubione dyscypliny sportu. W moim przypadku jest to właśnie badminton.

W tym momencie napiszę dla osób, które badmintona nie znają ? niech Was nie zwiedzie, zaczerpnięte z dawnych czasów przeświadczenie, że to "prosta gra polegająca na trafieniu w lotkę, którą kojarzycie z podwórka", bo badminton jest bardzo wymagającą i skomplikowaną olimpijską dyscypliną sportu. Żeby to zobaczyć zachęcam do obejrzenia prawdziwego badmintona chociażby na youtubie a najlepiej spróbować samemu na hali sportowej (tak, tak - na hali, a nie na podwórku).

1. Badminton wydaje się prostą grą, ale to tylko pozory.

Często mamy przekonanie, że nasze finanse domowe łatwo opanować i jest to najczęściej w dniu, kiedy dostajemy wynagrodzenie. Mając całą kwotę w ręku czy też w postaci cyferek na ekranie komputera sądzimy, że zapłacimy rachunki, kupimy to co mniej lub bardziej potrzebujemy i jeszcze coś na końcu nam zostanie, żeby zaoszczędzić. Niestety, rzeczywistość jest często brutalna i pod koniec miesiąca nie możemy przypomnieć, co stało się z naszymi pieniędzmi.

2. Potrzeba wielu godzin treningu, żeby osiągnąć odpowiedni poziom.

Być może proste działania dla naszych finansów jesteśmy w stanie wdrożyć sprawnie, jeżeli mamy odpowiednie zacięcie i determinację. Jednak, aby móc kompleksowo panować nad nimi, konieczne jest właściwe zarządzanie w wielu wymiarach i stworzenie budżetu domowego, który będzie uwzględniał naszą bieżącą sytuację, a także wydatki planowane w kolejnych miesiącach i latach. Aby wypracować i zaplanować odpowiedni budżet trzeba poświęcić mu czas, swoją uwagę i zrobić to mądrze.

3. Każdy mecz składa się najczęściej z wielu wzlotów i upadków.

Prowadzenie budżetu domowego to mówienie swoim pieniądzom dokąd mają iść (zamiast zastanawiać się, gdzie się rozeszły). Niestety bywa z tym różnie bo na każdym kroku czekają na nas pokusy, żeby wydać więcej niż to sobie wcześniej zaplanowaliśmy.

4. Konieczne są nie tylko umiejętności, ale także determinacja i zawziętość do osiągnięcia wygranej.

W dzisiejszym świecie jest pełno marketingu i reklamy. Często wiemy, że niektóre zakupy są zachciankami, które skomplikują naszą sytuacją finansową w danym miesiącu. Dlatego ważna jest silna wola i determinacja, które mogą sprawić, że odniesiemy sukces.

5. To co jest najważniejsze to najbliższe uderzenie, ale nie można zapominać, że po nim będą kolejne. Trzeba umieć planować przyszłość i mieć jasny cel.

Planować swoje finanse trzeba dalej niż na najbliższy miesiąc. W tym momencie wydaje Ci się, że on jest najważniejszy, ale musisz pamiętać, że po nim przyjdą kolejne, do których powinieneś być przygotowany.

6. Pojedyncze wygrane akcje nie decydują o zwycięstwie seta czy całego meczu.

Niektóre dobre decyzje niekoniecznie oznaczają, że udało się osiągnąć sukces. Najważniejsze jest, aby trzymać się przyjętego planu i małymi krokami sukcesywnie zmierzać do jego realizacji.

7. Dopóki przeciwnik nie zdobędzie ostatniego punktu, nie jesteś przegranym.

Nie zawsze w Twoich finansach jest tak, jakbyś tego chciał, jednak zawsze trzeba szukać rozwiązań, żeby swoją sytuację poprawić. Jeżeli nawet budżet jest na minusie to działaj, żeby zwiększyć dochody lub tnij koszty.

Podsumowanie.

Oczywiście wpis potraktujcie z lekkim przymrużeniem oka. Ważne jest trzymanie się przyjętej taktyki zarówno w sprawach finansowych jak i w sporcie, ale czasem trzeba dostosować się i reagować na zmieniającą się sytuację.

Samych dobry i korzystnych decyzji zarówno tych finansowych jak i tych w wymiarze sportowym.

Top