Blog
Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi

12.08.2020

Czym jest recesja

"Niektórych rekordów nie da się pobić. Pomyślmy o bramkach Alana Shearera w Premier League, 100 pkt w jednym meczu koszykarza Wilta Chamberlaina czy zwycięstwach Eddy'go Merckxa w kolarstwie. Dane o PKB w strefie euro za II kw. również powinny znaleźć się na tej liście? " to cytat analityków holenderskiego banku ING podsumowujący publikowane ostatnie dane na temat kondycji europejskiej gospodarki w minionym kwartale.

Czym jest recesja, co oznacza i jakie są jej konsekwencje, na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

28.04.2020

Q&A w kryzysie gospodarczym cz.3

Ostatnia część pytań i odpowiedzi w czasach kryzysu. Dzisiaj część na którą spora grupa czeka, ta dotycząca nieruchomości.
23.04.2020

Q&A w kryzysie gospodarczym cz.2

Kontynuacja pytań moich Klientów - dzisiaj pytania dotyczące tematów bankowych ze szczególnym naciskiem na kredyty mieszkaniowe
18.04.2020

Q&A w kryzysie gospodarczym cz.1

Nie tak dawno podzieliłem się z Wami moim spojrzeniem na aktualną sytuację przez pryzmat finansów i zaproponowałem konkretne podpowiedzi i działania, żeby ten czas kryzysowy jak najbezpieczniej przetrwać. Przez ostatni miesiąc przeprowadziłem wiele rozmów o epidemii, jej wpływie na gospodarkę i nasze finanse, gdzie padały konkretne pytania, które zebrałem i postanowiłem opracować w postaci typowego i popularnego w przestrzeni internetowej "Q&A". Z uwagi na ilość pytań podzieliłem je na 3 części:

1. Ogólne pytania dotyczące kondycji gospodarki, konsekwencji pewnych działań i możliwych scenariuszy dla zwykłych obywateli.

2. Sytuacji na rynku bankowym, ocena oferowanej pomocy typu "wakacje kredytowe" i analiza zmian na rynku kredytów hipotecznych.

3. Prognozy dla rynku nieruchomości.

Dzisiaj pierwsza część pytań. Zaczynamy!

12.04.2020

Finanse osobiste w czasie kryzysu

Z kryzysami gospodarczymi jest tak, że co jakiś czas muszą następować bo gospodarka działa w cyklach. W ostatnich latach był jeden z dłuższych okresów wzrostu gospodarczego, gdzie ceny akcji osiągały nienotowane poziomy a ceny nieruchomości szybowały i wszyscy się zastanawialiśmy gdzie jest ich maksymalny pułap. Kryzys był nieunikniony, jedni oczekiwali go już 2 lata temu, inni sądzili, że jeszcze trochę na niego poczekamy. Jak to bywa w takich sytuacjach, przyszedł nagle, ze strony z której mało kto się spodziewał.

09.01.2019

7 powodów dlaczego zarządzanie własnymi finansami jest podobne do gry w badmintona czyli czego uczy sport i jak to wykorzystać w finansach

Zarządzanie własnym pieniędzmi to ciężki "kawałek chleba". Począwszy od ich zarobienia po wydanie, choć ten ostatni element akurat wydaje się najmniej skomplikowany. Czy cały ten proces można porównać z uprawianiem sportu? Otóż, wg mnie tak.
24.12.2018

Coraz bliżej święta

"Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta" to tekst, który brzmi nam uszach często w tych ostatnich dniach wraz z kolejnymi reklamami, które słyszymy i widzimy w Internecie, tv, radiu czy na licznych bilbordach. Dlaczego tak jest? Firmy używają tego okresu i emocji, które wzbudza, aby zwielokrotnić swoje przychody kusząc nas na zakup kolejnych produktów i przedmiotów, mających sprawić, że te święta będą wyjątkowe.
07.12.2018

Po kredyt mieszkaniowy do banku czy do pośrednika?

Poniższy wiedza jest kluczowa dla każdego kto myśli o nowym mieszkaniu, domu, ale nie ma wystarczających środków własnych i musi się brać pod uwagę skorzystanie z kredytu mieszkaniowego zwanego też hipotecznym. W takiej sytuacji stajemy przed wyborem ? gdzie pójść po kredyt, mając do wyboru wizytę bezpośrednio w banku lub skorzystanie z usług pośrednika kredytowego.
30.11.2018

Zasada 30/30/20 w kredytach mieszkaniowych

Przymierzając się do zakupu nieruchomości i zaciągnięciu kredytu na ten cel najczęściej mamy pewne wątpliwości i obawy czy poradzimy sobie z jego spłatą.

23.11.2018

Kredyt mieszkaniowy - dlaczego warto

W pewnym momencie naszego życia stajemy przed ważnymi decyzjami dotyczącymi miejsca w którym chcemy mieszkać. Dzieje się to najczęściej w momencie kiedy po okresie edukacji zaczynamy karierę zawodową, rozpoczynamy wspólne życie z drugą osobą czy też później, gdy dojrzewamy do takich decyzji.
30.06.2018

Wzór na spokój w finansach osobistych

Jako ludzie posiadamy umiejętność komplikowania spraw, które w swojej istocie są proste. Każdą rzecz, każdą dziedzinę możemy zrobić większą, bardziej złożoną i skomplikowaną. Takie działania jednak wcale nie muszą powodować, że coś staje się lepsze. Wręcz przeciwnie, ta złożoność sprawia, że czujemy się coraz bardziej zagubieni w sprawach, które w swej naturze są proste. Tak jak w życiu, tak też w finansach zastosowanie się do jasnych, prostych reguł sprawia, że docieramy do istoty zagadnienia wydobywając to co jest najważniejsze i najistotniejsze.

04.02.2018

[Cykl] Finansowe lifehacki. [5] Najpierw zapłać sobie

Kontynuujemy nasz cykl o finansowych lifehakach ? dzisiaj o prostej metodzie, która zautomatyzuje nasze oszczędności. Zapraszamy na bloga
29.01.2018

[Cykl] Finansowe lifehacki. [4] Klin finansowy

Rok 2018 ma być rekordowym jeżeli chodzi o podwyżki wynagrodzeń. Co zrobić, żeby podwyżka realnie przyczyniła do poprawy naszej sytuacji finansowej? O tym w dzisiejszym wpisie na blogu.
23.01.2018

[Cykl] Finansowe lifehacki. [3] Podział budżetu. Zasada 50/30/20 i 80/20

Pierwszym i najbardziej podstawowym kroki w zarządzaniu swoimi pieniędzmi jest budżet. Jego właściwa konstrukcja umożliwi rozdysponowanie pieniędzy i ułatwi oszczędzanie. Nie zawsze jest to proste szczególnie na początku, chyba, że znamy kolejny lifehack. Jaki, o tym przeczytacie na blogu.
16.01.2018

[Cykl] Finansowe lifehacki. [2] Fundusz Bezpieczeństwa

Kluczem do mądrych decyzji finansowych jest brak emocji i jak najmniejszy poziom stresu związany ze swoimi finansami. Istotną rolę w tym obszarze odgrywa Fundusz Bezpieczeństwa. Co to takiego i do czego służy do przeczytania na blogu.

14.01.2018

[Cykl] Finansowe lifehacki. [1] Wprowadzenie

Mądre Finanse rozpoczynają cykl krótkich wpisów o lifehackach w świecie finansów. Czym są lifehacki? To zestawy prostych trików, których celem jest niejako "hackowanie" czynności i zadań do wykonania. Ich właściwe zastosowanie ma sprawić, że to co mamy do zrobienia zostanie wykonane sprawnie i efektywnie. Czy Lifehacki dotyczą dziedziny finansów? Oczywiście, że tak i właśnie dlatego powstał ten cykl.

Zapraszamy do lektury.
31.12.2015

Skuteczne postanowienia noworoczne

W ten ostatni dzień roku część z nas podejmuje nowe postanowienia noworoczne. Nowy Rok ma tę szczególną zaletę, że pozwala symbolicznie oddzielać przeszłość od przyszłości. Z jednej strony odcinamy się od starego, uzmysłowiając sobie jakie dziedziny życia nie były w naszym wykonaniu najlepsze, z drugiej planujemy zmiany, które będą dla nas korzystne. Niestety, statystycznie tylko 8% postanowień zostaje trwale wdrożonych w życie. Dzieje się tak dlatego, że często nasze postanowienia są zbyt ogóle (schudnę, zacznę oszczędzać) lub ich wdrożenie jest bardzo radykalne a my nie mamy odpowiedniego planu na ich skuteczną realizację (przestanę palić).

Top